FB

Hostel w centrum Warszawy

Zobacz pokoje

Ten niepowtarzalny, a jednocześnie wyjątkowo tani, hostel zlokalizowany jest w centrum Warszawy, przy jednej z najbardziej znanych ulic stolicy – Chmielnej. Z uwagi na tak niepowtarzalne położenie oraz historię tego miejsca, zdecydowaliśmy się nadać mu nazwę Chmielna 5.

Na dwóch piętrach kamienicy przy Chmielnej w dziewięciu pokojach czeka na Was aż 40 miejsc noclegowych. W dużej części są to pokoje z piętrowymi łóżkami, jednak przygotowaliśmy również ofertę dla osób ceniących wygodę oraz intymność – pokój „GOLD” wyposażony w dwa łóżka, telewizor oraz umywalkę, a także klimatyczne apartamenty „CHOCOLATE” i „ROYAL BLUE” z łóżkami małżeńskimi, oddzielną łazienką i kuchnią.

Na pierwszym piętrze zlokalizowana jest recepcja, a także dobrze wyposażona kuchnia, w której można samodzielnie przyrządzić posiłek. Pomieszczenie to pełni również rolę pokoju telewizyjnego, a także miejsca, w którym można w komfortowych warunkach skorzystać z Internetu.

Na terenie hostelu, vis a vis recepcji ma również swoją siedzibę zaprzyjaźnione Terra Spa / Hair Chmielna  – miejsce, w którym każdy z naszych gości  może się zrelaksować po ciężkiej podróży lub pełnej wrażeń nocy ( masaże, Wellness ), oddać w ręce kosmetyczki ( kosmetyka twarzy i ciała, manicure – pedicure ) lub zadbać o włosy.

Na obu piętrach znajdują się łazienki, w których zainstalowane zostały komfortowe kabiny prysznicowe oraz toalety.

Oferujemy naprawdę tani nocleg, dodatkowo za drobną opłatą mogą Państwo skorzystać z dodatkowych możliwości, takich jak wypożyczenie ręczników czy kupno napojów.

pillow-woman

Wyposażenie Hostelu

  • 4

Historia budynku “Chmielna 5”

c

Więcej ciekawostek:

„Jeszcze w 1852 r., o czym możemy się przekonać przeglądając Taryfę domów miasta Warszawy i Pragi sporządzoną przez H. Świątkowskiego, posesja przy ul. Chmielnej 5 stanowiła część większej działki, ciągnącej się od Nowego Światu wzdłuż Chmielnej. Została wydzielona w końcu lat 50-tych XIX w. i wkrótce stanęła na niej kamienica, frontem zwrócona do ulicy Chmielnej. Inwestorem był Seweryn Smulikowski (ojciec), a autorem projektu Piotr Frydrych, który karierę budowniczego rozpoczynał jeszcze pod okiem Antonio Corazziego przy budowie Teatru Wielkiego. W późniejszych latach kamienica mieściła hotel, który mimo pompatycznej nazwy „Grand Hotel Garni”, wcale nie był hotelem wielkim, ani też specjalnie ekskluzywnym. Przystępnymi cenami przyciągał raczej niezamożnych gości z prowincji – w przewodniku po Warszawie z 1923 r. jest on określony jako „trzeciorzędny”, zaś w przewodniku z 1937 r. jako „skromniejszy”. Hotel posiadał 73 pokoje – ceny w tego rodzaju hotelach w latach 30-tych kształtowały się w przedziale od 4 do 18 złotych za pokój pojedynczy i od 6 do 27 za pokój podwójny. Dla porównania – w Hotelu Europejskim trzeba było zapłacić od 8 do 35 złotych za pokój pojedynczy i od 14 do 100 za pokój podwójny.”

Wróćmy jednak do naszej tytułowej perły w podwórku. Budynek powstał z inicjatywy Seweryna Smolikowskiego (syna) w latach 1894-95 jako pawilon restauracyjny hotelu według projektu Stefana Szyllera. Pawilon otrzymał bogato zdobioną neorenesansową elewację, na której znalazły się alegorie autorstwa Hipolita Marczewskiego przedstawiające Żniwo, Rybołówstwo, Myślistwo i Winobranie. W suterenach mieściły się kuchnie, na parterze i piętrze sale restauracyjne. Niestety zarówno hotel Grand (bo pod taką nazwą działał w okresie międzywojennym), jak i jego pawilon restauracyjny zastały poważnie zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego. W notatkach inwentaryzacyjnych Biura Odbudowy Stolicy sporządzonych w 1946 r. można przeczytać zalecenie: „doszczętnie wypalone, nie nadaje się do odbudowy”. Na szczęście zarówno frontowa kamienica, jak i pawilon zostały odbudowane, aczkolwiek pawilon restauracyjny został wkomponowany w mury nowej, wyższej oficyny, przez co stracił wiele ze swojego uroku. Mimo tego, w mowie potocznej, obiekt został podniesiony do rangi pałacyku, który stał się siedzibą Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, oraz w latach 1968-75 siedzibą kabaretu Pod Egidą. Dziś jest to tani hostel oferujący komfortowe noclegi dla podróżnych i turystów, a jego bogata historia sprawia, że czas spędzony tutaj jest niezapomniany.

Room

OBEJRZYJ POKOJE:

wiecej
Room

CENY OD:

wiecej

nie czekaj,
zarezerwuj już dziś!

rezerwacja on-line